Skip to content

333 Seaton Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1953

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block302
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB2UG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,594
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
41%
Improvement Value:$192,900
59%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,342+2.5%
2024$13,988+4.8%
2023$13,346+0.7%
2022$13,255+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,594DeedBook 6536, Page 2139Recorded2/5/2024

Property Sale

SaleMulti
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,594DeedBook 6479, Page 2750Recorded8/31/2022

Property Sale

SaleMulti
$14,000

From:

To:

Sq Ft2,594DeedBook 6323, Page 413NU CodeFamily (1)Recorded5/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1953