Skip to content

425 Myrtle Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1950

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block302
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
42%
Improvement Value:$170,500
58%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,064+2.5%
2024$12,742+26.5%
2023$10,071+0.7%
2022$10,003+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 6349, Page 891NU CodeFamily (1)Recorded11/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5514, Page 407

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 5514, Page 407NU CodeFamily (1)Recorded7/8/2005

Property Built

Built

Year Built: 1950