Skip to content

294 W. Webster Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1895

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block304
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,900
46%
Improvement Value:$127,400
54%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,358+2.5%
2024$10,103+7.6%
2023$9,392+0.7%
2022$9,328+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$428,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 6426, Page 191NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$370,000

From:

To:

DeedBook 5585, Page 707Recorded6/6/2006

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3538, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1895