Skip to content

411 Roosevelt St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1954

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Oct 2, 1987

Property Information

Block304
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1AG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,382
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
40%
Improvement Value:$195,900
60%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,452+2.5%
2024$14,096+4.8%
2023$13,449+0.7%
2022$13,357+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3525, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1954