Skip to content

809 Elm St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block404
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,600
49%
Improvement Value:$125,800
51%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,849+2.5%
2024$10,582+4.8%
2023$10,096+0.7%
2022$10,027+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 4370, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 3455, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1922