Skip to content

144 Webster Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2001

Property Information

Block806
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
43%
Improvement Value:$125,700
57%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,828+2.5%
2024$9,586+4.8%
2023$9,145+0.7%
2022$9,083+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4979, Page 318

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3913, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1920