Skip to content

35 Roselle Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
May 12, 1999

Property Information

Block406
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
46%
Improvement Value:$146,900
54%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,021+2.5%
2024$11,724+4.8%
2023$11,186+0.7%
2022$11,110+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 4820, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$140,750
DeedBook 3843, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1925