Skip to content

820 Chestnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1926

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Aug 16, 1991

Property Information

Block407
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,925
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
36%
Improvement Value:$254,100
64%
Total Assessment$397,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,556+2.5%
2024$17,123+4.8%
2023$16,337+0.7%
2022$16,226+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$242,000
DeedBook 3780, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 3465, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1926