Skip to content

136 Colfax Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2022

Property Information

Block418
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
51%
Improvement Value:$107,200
49%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,673+2.5%
2024$9,435+4.8%
2023$9,001+0.7%
2022$8,940+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,337DeedBook 6472, Page 2400NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930