Skip to content

611 Larch St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1942

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block418
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,393
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,800
48%
Improvement Value:$130,800
52%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,123+2.5%
2024$10,849+4.8%
2023$10,351+0.7%
2022$10,280+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$63,000

From:

To:

Sq Ft1,393DeedBook 6175, Page 2093NU CodeFamily (1)Recorded3/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 4645, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1942