Skip to content

517 Elm St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block502
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
48%
Improvement Value:$136,200
52%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,614+2.5%
2024$11,328+4.8%
2023$10,807+0.7%
2022$10,734+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 6381, Page 2396Recorded9/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

DeedBook 5423, Page 359Recorded4/1/2004

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 4554, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1930