Skip to content

417 Locust St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1927

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block509
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
43%
Improvement Value:$137,600
57%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,761+2.5%
2024$10,495+4.8%
2023$10,013+0.7%
2022$9,945+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$309,900

From:

To:

DeedBook 5579, Page 548NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/4/2006

Property Built

Built

Year Built: 1927