Skip to content

415 Clover Place

Roselle Park, NJ 07204

Built 1973

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block508
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,368+2.5%
2024$14,014+4.8%
2023$13,371+0.7%
2022$13,280+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$349,000

From:

To:

Sq Ft2,450DeedBook 6129, Page 915Recorded7/6/2016

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

DeedBook 5083, Page 34Recorded2/7/2001

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3417, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1973