Skip to content

114 Grant Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1923

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Nov 19, 2008

Property Information

Block602
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
40%
Improvement Value:$136,700
60%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,124+2.5%
2024$9,874+4.8%
2023$9,421+0.7%
2022$9,357+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$241,000

From:

To:

DeedBook 5743, Page 131Recorded12/4/2008

Property Sale

SaleMulti
$241,900

From:

To:

DeedBook 5374, Page 677Recorded6/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1923