Skip to content

32 Warren Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block608
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1UG 2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,521
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
28%
Improvement Value:$157,600
72%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,709+2.5%
2024$9,469+4.8%
2023$9,034+0.7%
2022$8,973+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$270,000

From:

To:

DeedBook 5964, Page 496Recorded8/1/2013

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

DeedBook 5788, Page 826Recorded11/6/2009

Property Sale

SaleMulti
$286,000

From:

To:

DeedBook 5466, Page 7NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920