Skip to content

60 Grant Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1912

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block604
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class28
Description2SF1UG X
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
41%
Improvement Value:$97,800
59%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,370+2.5%
2024$7,188+4.8%
2023$6,858+0.7%
2022$6,811+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 6300, Page 56Recorded12/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3811, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1912