Skip to content

58 Grant Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1912

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 29, 2005

Property Information

Block604
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
38%
Improvement Value:$129,800
62%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,240+2.5%
2024$9,012+4.8%
2023$8,598+0.7%
2022$8,540+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$330,000

From:

To:

DeedBook 5535, Page 510Recorded10/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1912