Skip to content

230 Chestnut St

Roselle Park, NJ 07204

Commercial

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block605
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF2SS2UG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,700
19%
Improvement Value:$515,900
81%
Total Assessment$640,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,321+2.5%
2024$27,623+4.8%
2023$26,354+0.7%
2022$26,175+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$690,000

From:

To:

DeedBook 6388, Page 617Recorded11/6/2020

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 3481, Page 878