Skip to content

133 Westfield Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block606
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBGARAGE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,263
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
40%
Improvement Value:$209,200
60%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,350+2.5%
2024$14,971+4.8%
2023$14,284+0.7%
2022$14,187+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 6538, Page 2955NU CodeZoning change (24)Recorded3/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 3487, Page 976