Skip to content

168-170 Westfield Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block609
Lot2.03
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SBFACTORY
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage23,792
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
23%
Improvement Value:$950,600
77%
Total Assessment$1,238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,759+2.5%
2024$53,408+4.8%
2023$50,956+0.7%
2022$50,609+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6457, Page 534

Property Sale

SaleMulti
$4,700,000
DeedBook 6402, Page 2793Recorded2/24/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$4,000,000
DeedBook 6268, Page 747

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 4509, Page 105