Skip to content

822 Walnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1947

Last Sale Date
Dec 12, 2015

Property Information

Block701
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,633
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,300
37%
Improvement Value:$174,500
63%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,076+2.6%
2024$11,772+4.9%
2023$11,220+0.7%
2022$11,142+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947