Skip to content

825 Chestnut St

Newark, NJ 07104

Built 1970

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block701
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,786
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,100
44%
Improvement Value:$159,900
56%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,600+2.5%
2024$12,289+4.8%
2023$11,725+0.7%
2022$11,645+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,786DeedBook 6138, Page 79Recorded8/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 4091, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$161,000
DeedBook 3880, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1970