Skip to content

166 Maple St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1964

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
May 24, 2002

Property Information

Block707
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$170,400
63%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,954+2.5%
2024$11,660+4.8%
2023$11,124+0.7%
2022$11,049+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$251,000

From:

To:

DeedBook 5279, Page 349Recorded6/13/2002

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 4735, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1964