Skip to content

804 Prospect St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1940

Last Sale Price
$333,500
Last Sale Date
Sep 12, 2007

Property Information

Block702
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
52%
Improvement Value:$110,100
48%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,142+2.5%
2024$9,892+4.8%
2023$9,438+0.7%
2022$9,373+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$333,500

From:

To:

DeedBook 5681, Page 653Recorded11/8/2007

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 3508, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1940