Skip to content

847 Prospect St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1938

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block703
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
41%
Improvement Value:$155,500
59%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,649+2.5%
2024$11,362+4.8%
2023$10,840+0.7%
2022$10,767+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 6580, Page 2065Recorded5/5/2025

Property Sale

SaleMulti
$218,895

From:

To:

DeedBook 5978, Page 857NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1938