Skip to content

313 Reindel Place

Roselle Park, NJ 07204

Built 1961

Last Sale Price
$318,100
Last Sale Date
Sep 2, 2016

Property Information

Block704
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,200
44%
Improvement Value:$135,700
56%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,650+2.5%
2024$10,388+4.8%
2023$9,911+0.7%
2022$9,843+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$318,100

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 6142, Page 932Recorded9/9/2016

Property Sale

SaleMulti
$395,000

From:

To:

DeedBook 5506, Page 897Recorded6/3/2005

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4283, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1961