Skip to content

312 Reindel Pl

Roselle Park, NJ 07204

Built 1962

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 8, 2003

Property Information

Block707
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
46%
Improvement Value:$119,000
54%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,682+2.5%
2024$9,443+4.8%
2023$9,010+0.7%
2022$8,948+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$375,000

From:

To:

DeedBook 5381, Page 670NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/15/2003

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 3561, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1962