Skip to content

44 Roselle Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1950

Last Sale Date
Dec 12, 2015

Property Information

Block706
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
38%
Improvement Value:$184,800
62%
Total Assessment$297,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,144+2.5%
2024$12,820+4.8%
2023$12,231+0.7%
2022$12,148+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950