Skip to content

52 Sumner Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1940

Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block701
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
45%
Improvement Value:$136,600
55%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,013+5.0%
2024$10,491+4.9%
2023$9,998+0.7%
2022$9,928+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940