Skip to content

625 Spruce St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1927

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block715
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
41%
Improvement Value:$159,000
59%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,963+2.5%
2024$11,668+5.7%
2023$11,038+0.7%
2022$10,963+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

DeedBook 5438, Page 536Recorded6/30/2004

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 3533, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1927