Skip to content

615 Spruce St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1939

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 6, 2023

Property Information

Block715
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
46%
Improvement Value:$128,500
54%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615+2.5%
2024$10,353+4.8%
2023$9,878+0.7%
2022$9,810+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 6531, Page 2387Recorded12/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 4614, Page 149

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3460, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1939