Skip to content

420 Walnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1927

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block804
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
28%
Improvement Value:$268,200
72%
Total Assessment$374,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,557+2.5%
2024$16,148+4.8%
2023$15,407+0.7%
2022$15,302+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,472DeedBook 6450, Page 2839Recorded2/7/2022

Property Sale

SaleMulti
$525,000

From:

To:

DeedBook 5598, Page 716NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/8/2006

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

DeedBook 5336, Page 46Recorded10/17/2002

Property Built

Built

Year Built: 1927