Skip to content

425 Cherry St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Jun 28, 1995

Property Information

Block807
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
41%
Improvement Value:$159,800
59%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,999+2.5%
2024$11,703+4.8%
2023$11,165+0.7%
2022$11,089+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 4261, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1925