Skip to content

170 Webster Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1924

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block807
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
40%
Improvement Value:$164,600
60%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,140+2.5%
2024$11,841+4.8%
2023$11,297+0.7%
2022$11,220+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$312,000

From:

To:

DeedBook 5455, Page 214Recorded9/22/2004

Property Sale

SaleMulti
$133,500
DeedBook 4586, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1924