Skip to content

316 Walnut Street

Roselle Park, NJ 07204

Built 1903

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block809
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1AG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
37%
Improvement Value:$181,600
63%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,728+2.5%
2024$12,414+4.8%
2023$11,844+0.7%
2022$11,764+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 6404, Page 2120Recorded3/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$419,900
DeedBook 5556, Page 507

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 3554, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1903