Skip to content

47 Grant Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1910

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block809
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
36%
Improvement Value:$180,000
64%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,525+2.5%
2024$12,216+4.8%
2023$11,655+0.7%
2022$11,576+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$15,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 6226, Page 69NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/2/2017

Property Sale

SaleMulti
$460,000

From:

To:

DeedBook 5547, Page 523Recorded11/28/2005

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 3428, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1910