Skip to content

203 Walnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block902
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,455
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
37%
Improvement Value:$137,800
63%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,739+2.5%
2024$9,499+4.8%
2023$9,063+0.7%
2022$9,001+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$470,000

From: PLUCHINO, CARL & ROSA

To: POSADA-TORRES, CRISTHIAN

Sq Ft1,455DeedBook 6443, Page 53Recorded12/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3612, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1920