Skip to content

215 Walnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1931

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block902
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG 2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,963
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
36%
Improvement Value:$165,600
64%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,419+2.5%
2024$11,138+4.8%
2023$10,626+0.7%
2022$10,554+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$359,900

From: REID, MEGHAN & PATRICK, REID, MEGHAN & PATRICK

To: FALCONER, CHRYSANTIA & FONTIN,YONEL

Sq Ft1,963DeedBook 6215, Page 648Recorded9/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$360,000

From: APPELLO, KEITH & MEGAN L

To: FITZPATRICK,MEGHAN-FITZPATRICK,LIND

DeedBook 5771, Page 269Recorded7/15/2009

Property Built

Built

Year Built: 1931