Skip to content

125 Avon St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1821

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block908
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
35%
Improvement Value:$151,500
65%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+2.5%
2024$10,090+4.8%
2023$9,627+0.7%
2022$9,561+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$335,000

From:

To:

DeedBook 5657, Page 991Recorded7/3/2007

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 4004, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1821