Skip to content

121 Avon St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1917

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block908
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
31%
Improvement Value:$180,600
69%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,632+2.5%
2024$11,345+4.8%
2023$10,824+0.7%
2022$10,750+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$340,000

From:

To:

DeedBook 5458, Page 265Recorded10/5/2004

Property Built

Built

Year Built: 1917