Skip to content

168 Union Road

Roselle Park, NJ 07204

Built 1915

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 31, 1994

Property Information

Block911
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,314
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
32%
Improvement Value:$186,300
68%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,198+2.5%
2024$11,897+4.8%
2023$11,351+0.7%
2022$11,273+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4055, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1915