Skip to content

121 Walnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 30, 1992

Property Information

Block911
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,054
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
39%
Improvement Value:$152,200
61%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,008+2.5%
2024$10,737+4.8%
2023$10,244+0.7%
2022$10,174+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3647, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1925