Skip to content

150 Union Road

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2015

Property Information

Block911
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF X 2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,538
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
28%
Improvement Value:$229,500
72%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,107+2.5%
2024$13,760+4.8%
2023$13,128+0.7%
2022$13,038+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$495,000

From:

To:

DeedBook 5594, Page 851Recorded7/21/2006

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 5143, Page 163Recorded7/17/2001

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5143, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4319, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1925