Skip to content

144 Union Road

Roselle Park, NJ 07204

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2013

Property Information

Block911
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
46%
Improvement Value:$108,900
54%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,983+2.5%
2024$8,762+4.8%
2023$8,360+0.7%
2022$8,303+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

DeedBook 5435, Page 389Recorded6/14/2004

Property Sale

SaleMulti
$102,500
DeedBook 3991, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1912