Skip to content

528 Farley Ave

Scotch Plains, NJ 07076

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block302
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityScotch Plains Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S F 1AG
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage1,560
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
25%
Improvement Value:$52,100
75%
Total Assessment$69,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,214+3.0%
2024$7,972+1.4%
2023$7,864+0.5%
2022$7,826+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From: FOX, HENRIETTE V EXX, FOX, HENRIETTE V EXX

To: GALLEGO,FEDERICO L- VILLAGRAN,F & R

Sq Ft1,560DeedBook 6214, Page 21Recorded9/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950