Skip to content

514 Victor St

Scotch Plains, NJ 07076

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2014

Property Information

Block4201
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityScotch Plains Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F S 1BG
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage1,498
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
31%
Improvement Value:$63,900
69%
Total Assessment$92,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,862+3.0%
2024$10,542+1.4%
2023$10,399+0.5%
2022$10,349+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,000

From: PAI, JIN-KEON & SOO-JUNG

To: STAVRAKIS,YIANA & CIFELLI,GIANPAOLO

DeedBook 5953, Page 738Recorded5/22/2013

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 3507, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1954