Skip to content

325 Hunter Ave

Scotch Plains, NJ 07076

Built 1950

Last Sale Price
$114,900
Last Sale Date
Apr 20, 1998

Property Information

Block901
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityScotch Plains Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S F F 1AG
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
24%
Improvement Value:$55,600
76%
Total Assessment$73,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,602+3.0%
2024$8,349+1.4%
2023$8,235+0.5%
2022$8,196+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 4657, Page 263

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 3599, Page 849

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3359, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1950