Skip to content

248 Milltown Rd

Springfield, NJ 07081

Built 1949

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 21, 1993

Property Information

Block2001
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
56%
Improvement Value:$173,300
44%
Total Assessment$394,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,365+1.7%
2024$9,211-0.1%
2023$9,224+1.6%
2022$9,081+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4015, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1949