Skip to content

45 Christy Lane

Springfield, NJ 07081

Built 1957

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block2001
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SWF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,501
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,800
35%
Improvement Value:$437,600
65%
Total Assessment$673,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,993+1.7%
2024$15,731+4.9%
2023$15,002+1.6%
2022$14,768+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From: ROSENKRANTZ,J ESTOF C/O ROSENKRANTZ

To: SGAMMATO, CHARLES D & RAQUEL

DeedBook 6299, Page 132Recorded12/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957