Skip to content

465 Meisel Ave

Springfield, NJ 07081

Built 1955

Last Sale Date
Aug 31, 1978

Property Information

Block2001
Lot71
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,600
55%
Improvement Value:$178,100
45%
Total Assessment$396,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,422+1.7%
2024$9,267+3.5%
2023$8,956+1.6%
2022$8,817+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3156, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1955